Metale ciężkie – jak się oczyścić?

Do najniebezpieczniejszych metali ciężkich należą m.in. rtęć, kadm, arsen, tal, ołów, aluminium i nikiel. Te metale osadzają się w narządach wewnętrznych, komórkach i są bardzo trudne do zmetabolizowania. Ponadto wywołują wiele powikłań zdrowotnych i schorzeń, które niekiedy trudno sklasyfikować, a także trudno zobaczyć przyczyny tych schorzeń. Jeśli ktoś ma pewne dolegliwości, a standardowe testy i badania medyczne nie wykazują odchyleń od normy, może to być oznaką skumulowania się metali ciężkich, niekiedy też toksyn bądź niewykrytych pasożytów. Mogą występować też te czynniki jednocześnie.
W dzisiejszych toksycznych czasach trudno jest wyeliminować wszystkie źródła tych substancji. Jednak można zwiększyć swoją świadomość na tyle by zminimalizować kontakt ze źródłami metali ciężkich i wiedzieć jak raz na jakiś czas przeprowadzić oczyszczanie organizmu.
Najbardziej toksyczne są te metale, które uwalniają się cały czas z plomb dentystycznych – wypełnień w formie amalgamatów rtęciowych, które mogą być zanieczyszczone dodatkowo talem. W takim przypadku najlepiej je wymienić.
Ołów i kadm występują najczęściej w lutowanych i galwanizowanych instalacjach wodociągowych, kosmetyki i środki higieny zawierają nikiel i chrom, a puszki, konserwy żywnościowe, garnki – szkodliwe aluminium. Kosmetyki takiej jak np. szampony do włosów czy dezodoranty, antyperspiranty zawierają aluminium bądź rtęć. Podobnie ze środkami czystości jak i z różnymi urządzeniami, które mają nam… ułatwić życie. Również jednorazowe pieluchy dla naszych milusińskich pociech zawierają różne metale ciężkie. No i w końcu słynne szczepionki – składowisko choćby takich metali ciężkich jak rtęć i aluminium. Jak poważne powikłania włącznie ze śmiercią wywołują szczepionki jest już bardzo głośno od dawna – niestety wciąż brakuje odpowiednich decyzji co do regulacji tego tematu.
Póki co, na szczęście możemy rozprawić się z niebezpiecznymi metalami ciężkimi na własną rękę. Natura daje nam te możliwości.

Istnieje standardowa procedura usuwania metali ciężkich z organizmu tzw. „chelatyzacja”. Proces ten przebiega przy użyciu czynnika chelatyzującego – zwykle kwasu dimerkapturobursztynowego (DMSA) – który wiąże metale ciężkie w organizmie i umożliwia ich naturalne wypłukanie. Taka kuracja jest dość forsowna i ma szereg skutków ubocznych, dlatego można ją przeprowadzać tylko pod okiem lekarza. Na szczęście istnieją rośliny i zioła, które działają tak samo jak sztuczne czynniki chelatyzujące, są bezpieczne i nieuciążliwe w stosowaniu – my polecamy właśnie te.

Tymi cudownymi, a jednocześnie prostymi “odmetalniaczami” są CHLORELLA i KOLENDRA.

Kolendra (łatwo można ją uprawiać w ogródku, lub w doniczkach) usuwa z kości i centralnego układu nerwowego takie metale ciężkie jak rtęć, kadm i ołów. Jest prawdopodobnie jedynym czynnikiem, który skutecznie usuwa rtęć zgromadzoną w przestrzeni międzykomórkowej (związaną z mitochondriami, cząsteczkami tubuliny i liposomami, itd.) oraz w jądrach komórek (tam kolendra eliminuje uszkodzenia DNA) oraz jako jedyna usuwa metale ciężkie nawet z komórek mózgowych.

W procesie usuwania metali ciężkich kolendra jedynie przenosi szkodliwe substancje do innych rejonów ciała, więc, żeby proces odtruwania mógł się pomyślnie zakończyć, musi być stosowana jednocześnie z innym czynnikiem, który pozwoli je związać i usunąć z organizmu. Kolendra wyciąga z komórek i przestrzeni międzykomórkowej więcej toksyn, niż jest w stanie usunąć z organizmu. Może się zdarzyć, że tkanka łączna (w której znajdują się nerwy) zostanie zalana metalami, wcześniej magazynowanymi w bardziej bezpiecznych miejscach. Proces ten określa się jako ponowne zatrucie i aby mu zapobiec należy kolendrę stosować wraz z czynnikiem wchłaniającym toksynę jakim jest np. chlorella. Chlorella nie tylko aktywuje w organizmie procesy oczyszczające, ale również wiąże wszystkie znane toksyczne metale oraz toksyny środowiskowe i ułatwia ich usunięcie. Jest więc idealną „towarzyszką” kolendry.
Kolendra sprawia, że woreczek żółciowy wyrzuca żółć – zawierającą wydalone neurotoksyny – do jelita cienkiego. Znacznie wspomaga uwalnianie żółci, które następuje naturalnie podczas jedzenia. Jeśli nie przyjmuje się jednocześnie chlorelli, większość neurotoksyn zostaje wchłonięta z powrotem poprzez liczne zakończenia nerwowe systemu jelitowego.
kolendra-foto

Chlorella występuje w dwóch wersjach: Chlorella pyrenoidosa (lepsza absorbcja toksyn, lecz trudniej przyswajalna) i Chlorella vulgaris (większa zawartość CGF – patrz niżej, łatwiej przyswajalna, mniejsza zdolność absorbowania metali).

Działanie chlorelli:

 • Antywirusowe (szczególnie efektywna przeciwko wirusom cytomegaly z rodziny opryszczek)
 • Wiązanie toksyn (błona mucopolysaccharide) wszystkich znanych metali toksycznych i szerzej toksyn takich jak dioksyny i inne
 • Naprawa i aktywacja funkcji odtruwania organizmu
 • Drastycznie podnosi zredukowany glutation
 • Sporopollein jest skuteczny jako cholestyramina w wiązaniu neurotoksyn i bardziej skuteczny jako środek wiążący toksyny metali niż jakakolwiek odkryta substancja naturalna
 • Różne peptydy odbudowują coeruloplasmin i metallothioneine
 • Lipidy (12.4 %) alpha-and gamma-linoleic acid pomaga zbalansować zwiększone wchłanianie tłuszczu rybiego w trakcie naszego programu odtruwania i są niezbędne dla mnóstwa funkcji, włączając formowanie peroksyzomów
 • Czynnik wzrostu chlorelli pomaga odtruć samodzielnie organizm w sposób jeszcze nie zrozumiały. Zdaje się, miliony lat temu chlorella wykształciła specyficzne białka i peptydy detoksykujące na wszystkie istniejące metale trujące
 • Porfiryny zawarte w chlorofilu mają silną zdolność wiązania metalu. Chlorofil aktywuje także receptor PPAR w jądrach komórkowych, który odpowiada za odczyt DNA i kodowanie formacji peroksyzomów (patrz olej rybi), otwierając ścianę komórki (nieznany mechanizm), która jest niezbędna we wszystkich procedurach detoksykacji, normalizuje insulinę i wiele innych. Medykamenty które aktywują receptor PPAR (np. pioglitazone) stały się skuteczne w leczeniu raka piersi i prostaty
 • Super odżywka: zawiera 50-60% aminokwasów, idealna odżywka dla wegetarian
 • Metylokobalamina – najłatwiej wchłaniana i utylizowana forma witaminy B12, pożywienie dla systemu nerwowego, odtwarza uszkodzone neurony i ma dla nich skutek odtruwania
 • Zawiera witaminę B6, minerały, chlorofil, beta karoten itd.
 • Wzmacnia system immunologiczny
 • Przywraca florę bakteryjną
 • Ułatwia trawienie
 • Środek odkwaszający (wskazany dla osób ze zgagą)

chlorella-foto

Procedura oczyszczania:

Cały czas podczas procesu oczyszczania należy obserwować swój organizm i jeżeli zaczynają występować jakiekolwiek objawy jak bóle w stawach, co odzwierciedla efekt mobilizacji metali, które są transportowane w organizmie, rozwiązujemy przez znaczące zwiększenie dawki chlorelli i jednocześnie zmniejszenie dawki kolendry.

Kolendrę wraz z chlorellą przyjmujemy W CYKLU 1 tydzień kolendra+chlorella, 2-3 przerwa w przyjmowaniu kolendry. Podczas 2-3 tyg. przerwy nadal przyjmujemy chlorellę, która wiąże metale ciężkie i usuwa je z organizmu.
Zalecane jest przyjmowanie dawki 3x dziennie dopiero w drugiej turze.
Długość przyjmowania zależy od stopnia zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Jednakże proces oczyszczania z metali ciężkich jest procesem trwającym minimum 6 krotnym powtórzeniem cyklu (czyli 6 x 1 tydzień 2-3 tyg. przerwy = co daje nam 6 miesięcy).
Cały proces odtruwania u dorosłej osoby może trwać od 6-24 miesięcy w zależności od stopnia zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Dokładny stopień zanieczyszczenia metalami ciężkimi można stwierdzić podczas analizy pierwiastkowej włosów.
Dodatkowo należy pamiętać, że podczas usuwania plomb amalgamatowych, powinna być przyjmowana większa dawka, na dwa dni przed i 2-5 dni po procedurze (im więcej plomb jest usuwane, tym dłużej winna być podawana zwiększona dawka). Kolendra nie powinna być podawana w czasie pracy z plombami. Przez ten czas nie chcemy mobilizować głębiej usadowionych metali na dokładkę do oczekiwanej nowej ekspozycji z plomb.
Jeśli bierzesz witaminę C w trakcie swojego programu odtruwania, przyjmuj ją jak najdalej od chlorelli jak to tylko możliwe (najlepiej po jedzeniu).
Niektórzy ludzie mają problemy z trawieniem błon komórkowych chlorelli. Ten problem rozwiązują enzymy celulazy. Niektóre firmy oferują chlorellę, która ma rozbite ściany komórkowe, co ułatwia przyswajanie (my taką polecamy: VIVANUTRIA Chlorella i VIVANUTRIA BIO Chlorella).
CHLORELLA Dozowanie: 5 gramów (10 tabletek chlorelli pyrenoidosa) w 3-4 dawkach dziennych. To jest standardowo utrzymywane dozowanie dla dorosłych przez 6-24 miesięcy aktywnego odtruwania.
W trakcie bardziej aktywnej fazy detoksykacji podczas przyjmowania z kolendrą dawka może być zwiększona trzykrotnie do 15 gramów  w 3-4 dawkach dziennych.
1 tydzień większa dawka przyjmowana łącznie z kolendrą, potem 2-3 tygodnie przerwy w braniu kolendry wrócić do dawki podtrzymującej do 5 gramów dziennie).
CHLORELLĘ należy przyjmować 30 minut przed jedzeniem (ponieważ chlorella jest dokładnie w takiej części jelita cienkiego, gdzie żółć tryska w kiszkę na początku posiłku, przenosząca toksyczne metale i inne trujące odpady. Te są zamykane w ścianie komórkowej chlorelli i usuwane z organizmu drogą trawienną).
Skutki uboczne: Większość skutków ubocznych tj. np. bóle w stawach odzwierciedla efekt mobilizacji metali, które są transportowane w organizmie. Ten problem można natychmiast rozwiązać przez znaczące zwiększenie dawki chlorelli, a nie przez zredukowanie jej, co mogłoby pogorszyć problem (mniejsza dawka chlorelli mobilizuje więcej metali, które są „zamykane” w jelitach, więcej chlorelli wiąże więcej toksyn niż jest zmobilizowane). Można jednocześnie zmniejszyć dawkę kolendry.

My polecamy również alternatywną wersję do niniejszej procedury – gotowy produkt – Sealantro Metal Detox – to wyciąg m.in. z kolendry i chlorelli.
Źródło: na podstawie: „Przegląd ogólny metod detoksykacji metali ciężkich i prac klinicznych z 30 lat praktyki medycznej Dietrich Klinghardt, MD, PhD”